Reportáž v magazínu víkend 21.2.2017

22. 05. 2017

21.2. vyšla v magazínu víkend na televizi nova pěkná reportáž o krematoriích zvířat i s jedním silným příběhem. Více zde:

Krematorium pro zvířata: Jak vypadá psí pohřeb a kolik stojí?

Desetitisíce majitelů ročně řeší, jak se po smrti důstojně rozloučit se svým mazlíčkem. Jednou z možností je krematorium pro zvířata. Popel svého miláčka si můžete odnést nejen v urně, ale třeba i ve skleněném srdíčku.

 

Služeb českolipského krematoria využil i David s rodinou. David má nevyléčitelnou nemoc, která ho postupně zbavuje svalstva v těle, a Roník byl jeho asistenční pes. Nejen kamarád k obveselení, díky Ronovi mohl David normálně žít.

„Dokázal podávat hrnce, dokázal podávat klíče, cokoliv jsem po něm chtěl, tak prostě dokázal. Dokázal otevírat dveře, byl vycvičený i na to, aby mě svléknul, kdybych to někdy v budoucnu potřeboval, a samozřejmě mi dělal super společnost,“ vzpomíná David.

Na rozloučení s jeho milovaným parťákem a na to, jak to chodí při kremaci, se můžete podívat v reportáži Adély Klingohrové v úvodu článku.

První krematorium zvířat u nás vzniklo v Brně v roce 2003. A veřejnost to často vnímala jako rozmařilost. Přitom jedinou legální variantou byla do té doby kafilérie. Pohřbít domácího mazlíčka totiž na vlastním pozemku a vyhovět přitom zákonům je složité.

Pravidla zákonného pohřbívání na zahradě jsou totiž tak přísná, že je mohli dodržet jen majitelé obřích pozemků – hrob může vzniknout 100 metrů od domu a 50 metrů od sousedního pozemku, navíc 200 metrů od vodního zdroje. Kvůli prvnímu krematoriu změnili poslanci zákon a majitelé zvířat byli za možnost důstojného rozloučení rádi.

„Většinou jsou to úplně normální lidi, kteří prostě jenom ty zvířátka mají rádi, a ta představa toho, že by to své zvířátko dali někam do kafilérie, kde je průmyslový zpracování toho ostatku, tak se jim to prostě příčí,“ říká spolumajitel Krematoria zvířat Praha Jan Šípek.

Pražské krematorium zvířat vzniklo teprve před dvěma lety. V poslední době však přibývají další. Například v srpnu minulého roku v České Lípě. A zájem o ně je veliký. Stejně jako v České Lípě je i v Praze non stop služba a lidé si mohou objednat regulérní pohřeb i s hudbou v místní obřadní síni. Takovou službu ale využije jen pětina klientů.

Cena kremace a obřadu se odvíjí od váhy zvířete. Standardní kremace dvacetikilového psa přijde včetně ekologické rakve a plastové urny na 5 tisíc korun. Za obřad, za květinovou výzdobu nebo za sledování žehu je třeba si připlatit, a cena se tak může vyšplhat i nad 10 tisíc korun.

ZDROJ: TN.cz / vem

 

[/et_pb_text][/et_pb_column]

[/et_pb_row][/et_pb_section]

Zajímavé články

Kongres ČAVLMZ 2019

Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat je neziskovou organizací sdružující veterinární lékaře specializující se na problematiku malých zvířat.

Poslední sbohem

Když pánové Bezděk a Foltýn v roce 2003 zakládali první krematorium zvířat v České republice, nebylo mnoho lidí, kteří by projektu věřili. Dnes v krematoriích zvířat Brno

Odborný článek psycholožky Dr. Haňkové o rozloučení s domácími mazlíčky

Zvířata jsou odpradávna součástí našich životů a mnoho lidí si bez domácího mazlíčka svůj život nedovede ani představit. Jsou našimi společníky a přináší nejenom radost.

Členové