Článek z ČTK o smrti mazlíčků v zimním období

25. 02. 2018

Co dělat, když nás v zimě navždy opustí náš čtyřnohý přítel?

V životě každého páníčka či paničky nastane období, kdy pejsek či kočička, kteří je provázeli po dlouhá léta životem, nás opustí. Je to velmi smutné období a člověk si říká, jak celou situaci řešit. Pokud navíc tato situace nastane v zimě, kdy si nemohou lidé svoje zvířátko pohřbít na zahrádce, protože je sníh a mráz, je vše ještě složitější.

Když zvířátko nechají u veterináře, odkud jej poté odvezou do kafilérie, jeho tělíčko průmyslově zpracují a to většina majitelů nechce. Tato varianta je pro ně děsivá.

Naštěstí se lidé mohou, a to nejen v zimě, obrátit na specializované firmy, které se o důstojný odchod a pohřbení vašeho pejska či kočičky postarají.

Specializované služby

Mezi firmami, které se zabývají důstojným odchodem domácích mazlíčků, jsou např. i Krematorium zvířat Brno a Krematorium zvířat Praha, které sídlí v Praze 9 Běchovicích. Mezi nabízené služby obou zvířecích krematorií patří uspání pejska v domácím prostředí, individuální kremace, možnost sledování celého procesu kremace, rozloučení se s pejskem v obřadní síni a široká nabídka produktů jako urny, šperky na popel zvířátka a další.

Proč si vybrat krematorium?

Kremace je jedna z možností, kterou si lze pro poslední cestu svého pejska vybrat. Jedná o podobnou službu, jako u kremace lidské. Dojde ke zpopelnění ostatků zvířátka a vy poté dostanete popel ve vybrané urně, či část popela zatavenou do skla, nebo vsypanou do smutečního šperku. Tato forma posledního rozloučení je vhodná zejména pro ty chovatele, kteří nemají možnost si pejska či kočičku pohřbít na svém pozemku. Platí zde totiž celkem přísná vyhláška, která stanoví podmínky, za kterých lze zvířátko pohřbít.

Pokud se navíc jedná o zimní období, kdy je půda zmrzlá či zasněžená, stává se pohřbení na zahrádce prakticky nemožné a to i v případě, že člověk splní danou vyhlášku.

Co na to vyhláška

Vyhláška č.82/2014 ze dne 2.5.2014 o uhynulých zvířátkách v zájmovém chovu říká, že pokud si chce majitel uložit tělo svého zvířátka do půdy na svém pozemku, musí dodržet následující požadavky: Hrob musí být vzdálen min. 200m od jakéhokoliv zdroje vody. Dále musí být vzdálen min. 100m od jakékoliv budovy určené pro bydlení a pozemní komunikace a nejméně 50m od sousedního pozemku.

Asociace zvířecího pohřebnictví

Obě zmíněná krematoria, jak to v Brně Chrlicích, tak i to v Praze Běchovicích, jsou členy Asociace zvířecího pohřebnictví.

A proč tato asociace vznikla? Za jejím vznikem stojí především snaha o zkvalitnění celého oboru zvířecího pohřebnictví. Jeho standardizace a snaha, aby zákazníci dostávali služby na určité úrovni kvality. V posledních letech se tento obor rozrůstá a vyvíjí a na pole pohřbívání zvířátek vstupují stále nové subjekty. Asociace stanovuje standardy a úroveň služeb, které musí každý její člen dodržovat a splňovat. Pro zákazníky je tak jasné a přehledné, že pokud si objednají službu u člena asociace, dostanou ji na požadované a garantované úrovni.

Zajímavé články

Problematika pohřbívání zvířat z hlediska praxe i zákona.

V poslední době se nám množí telefonáty, jejichž podstata je jasná. Co se zesnulým zvířetem..? Lidé se ptají poměrně obecně, proto bychom Vám rádi poskytli nějaké informace, jakým způsobem lze Vaše zvíře pohřbít.

Článek z ČTK o smrti mazlíčků v zimním období

V životě každého páníčka či paničky nastane období, kdy pejsek či kočička, kteří je provázeli po dlouhá léta životem, nás opustí. Je to velmi smutné období a člověk si říká, jak celou situaci řešit.

Proč může být smrt zvířete horší než ztráta člena rodiny?

Taky se vám stává, že na vás někdy přátele, kteří nemají psa nebo kočku, koukají jako na blázna, když považujete psa za regulérního člena rodiny? Koneckonců – je to pořád „jen pes” nebo „jenom kočka”.

Členové